HÍREINK : Újabb olasz szakember segíti az utánpótlás csapatok munkáját |
Újabb olasz szakember segíti az utánpótlás csapatok munkáját
Sergio Giovanni edzőként több olasz Seria C-s profi csapatnál is dolgozott, de külföldön már, mint erőnléti edző mutathatta meg magát. Az utóbbi húsz évben csak felnőtt együtteseknél tevékenykedett, többek között Lettországban, de dolgozott az ukrán Sahtar Donyeck vagy az orosz Szpartak Moszkva első csapatánál is.
„Régebben kisebb csapatok utánpótlás-nevelésben dolgoztam instruktorként, ez az edzői posztot jelenti. Ez után elhatároztam, hogy inkább „felnőtt” játékosokkal szeretnék foglalkozni. Ez sikerült is, nagyon sok 18-19 éves fiatal játékosom volt, akik különböző utánpótlás helyekről kerültek fel az első csapathoz.”
Erőnléti edzőnk nem most találkozott először a csapatokkal, hiszen már az idei olasz edzőtábor alatt is foglalkozott néhány korosztállyal.
„A veronai edzőtábor alatt ismerkedtem meg a klubbal és Paolo által jutottam el az UTE-hoz. Három napot töltöttem kint, ahol is különböző teszteket, úgynevezett GPS követési-illetve egy fotocellás rendszert használtam a játékosokon. Néhány nap után megkérdezték, hogy lenne-e kedvem a klubnál dolgozni. Ezek után érkeztem Magyarországra, ahol közel egy hetet töltöttem. Abban állapodtunk meg, hogy a szezon végéig három-négyhetente visszatérek, hogy ismét elvégezem ezeket a teszteket, és majd utána meglátjuk, hogy mennyire hasznos ez a klubnak vagy a játékosoknak. Természetesen nagyon szívesen folytatnám hosszabb távon is ezt a munkát, hiszen több évet töltöttem külföldön, évekig dolgoztam egy-egy helyen. Tapasztalatból tudom mondani, hogy minden tekintetben megfelelő eredményt lehet elérni ezzel a módszerrel.”
(a képen a GPS mérő látható)
„Ez a GPS rendszer nem újdonság, nagyon régóta használják a szakemberek a kluboknál. Ami különleges illetve egyedi, az a program, amire épül a rendszer, hiszen ez a mi „találmányunk”. Én egy olasz professzor által használt programot vettem alapul, ami azt mutatja meg, hogy mi történik a pályán az irányváltásoknál, gyorsításoknál, erőkifejtésnél, hány métert futottak a játékosok, stb. Ennek az a lényege, hogy készül egy „friss” adat a játékos állapotáról, aminek alapján el tudjuk készíteni az edzésprogramját a következő időszakra. A mérkőzésen megint megmérünk mindent, és összevetjük a kapott adatokat. Ezzel nyomon tudjuk követni a fejlődést, és havonta látjuk, hogy mi az, amiben javulnia kell, és mi az, amiben elérte a megfelelő szintet. Persze, ha valaki még más adatokra is kíváncsi, akkor mondjuk felrak egy Polar mérőt, és azokat is felhasználhatja az eredmény kiértékeléséhez.„
Sergio ugyan nemrég óta van hazánkban, máris lát néhány dolgot, amiben fejlődni kell.
„Az egyik nagy negatívum, hogy nem beszélem a nyelvet. De már tanulom (nevet-szerk). Természetesen vannak különbségek a klubok és az országok között, de ez egy normális dolog. Úgy gondolom, hogy ami a munkát illeti meg kell találni a „közös hangot”, mert itt van már egy kialakult szokás és egy nagyon jó szervezeti felépítés, amin nem szeretnék változtatni, de a jövőben szeretném beépíteni az edzésmódszeremet ebbe. Természetes, hogy amikor külföldről érkezik egy új szakember, mindig tud találni apró különbségeket, de megfelelően alkalmazva és beépítve a szaktudását nagy sikereket tud elérni. És persze ahogy én is megosztom a tapasztalataimat az edzőkkel, úgy én is meghallgatom az ő véleményüket mindenről, hogy közösen még jobb és eredményesebb munkát tudjunk végezni.”
|